Clicky

نحوه محاسبه حقوق عادلانه

نحوه محاسبه حقوق عادلانه
نحوه محاسبه حقوق عادلانه

در بخش موقعیت شغلی در پست معرفی سی پلاس پلاس به میزان حقوق برنامه‌نویسان سی پلاس پلاس پرداختیم اما خیلی از دوستان مشغول به کار در پایان سال به فکر میزان افزایش حقوق هستند اما معیار درستی برای سنجش میزان منطقی این افزایش حقوق ندارند. در این مقاله به نحوه منطقی افزایش حقوق سالیانه می‌پردازیم و دلایل منطقی بودن این نحوه محاسبه را برای شرکت‌ها و نیرو‌ها بیان می‌کنیم.

اما بهتر است ابتدا به نحوه محاسبه منطقی حقوق بپردازیم تا موضوع کمی روشن‌تر شود.

عوامل موثر در تعیین میزان حقوق

موارد اعلام شده در پایین می‌توانند مکمل مستند تعیین حقوق و دستمزد که توسط سازمان نظام صنفی اعلام می‌شوند باشند پس توصیه می‌کنیم حتما به مستند تعرفه نرخ پایه خدمات فنی تخصصی انفورماتیک - سال 1400 مراجعه کنید.

  • توانایی فنی
  • تجربه کار در زمینه مرتبط با ضریب بالا
  • تجربه کار در زمینه‌های غیر مرتبط با ضریب پایین‌تر 
  • میزان کاربردی بودن موضوع کاری شرکت با ضریب معکوس
  • شرایط خاص کاری

توانایی فنی

این مورد باید توسط افراد مجرب در شرکت یا افراد مورد قبول شرکت سنجیده شود و نقش بسزایی در تعیین میزان حقوق دارد.

تجربه کار در زمینه مرتبط با ضریب بالا

حوزه‌های کاری برنامه نویسان بسیار متنوع است و تقریبا در هر زمینه‌ای امکان برنامه‌نویسی وجود دارد اما لوزما دانش فنی همه رشته‌ها به کار شرکت نمی‌اید و پرداخت بالاتر به ازای کار غیر مرتبط منطقی نیست برای مثال اگر شخصی چند سال در زمینه کار گرافیکی و سه بعدی سابقه کار دارد و تصمیم دارد به شرکتی برود که در حوزه سرور نویسی و شبکه کار می‌کند منطقی نیست به ازای تجربه بالا در زمینه گرافیک سه بعدی درخواست حقوق خیلی بالاتر کند. به همین منظور اگر شخصی در حوزه کاری شرکت به صورت مستقیم سابقه فعالیت دارد باید ضریب برای او اعمال شود.

تجربه کار در زمینه‌های غیر مرتبط با ضریب پایین‌تر 

درست است که شاید در مثال بالا تجربه کار در گرافیک سه بعدی به کار در سرور نویسی کمک شایانی نکند اما به هر حال برنامه نویس با تجربه در برخورد با مسائل جدید نیز راحت تر به راه حل می‌رسد پس تجربه کار در زمینه متفاوت نیز باید ضریب خود را دریافت کند اما نه به اندازه زمینه مرتبط البته نمی‌توان این مورد را به صورت سیاه و سفید دید چون همیشه مشابهتی در کارها وجود دارد به همین منظور میتوان برای تعیین میزان مشابهت کار از افراد خبره در این زمینه کمک گرفت و برای شرکت‌ها این افراد میتوانند افراد فنی حاضر در شرکت یا افراد مورد اعتماد شرکت باشند.

میزان کاربردی بودن موضوع کاری شرکت با ضریب معکوس

موردی که بسیاری از افراد حاضر در شرکت‌ها را نگران می‌کند مسئله کاربردی بودن آموخته‌هاست به این معنی که اگر در یک شرکت نظامی خاص مشغول به کار هستید که نیازمندی های خاص خود را دارد احتمال خیلی پایینی دارد که این اندوخته شما در شرکت‌های دیگر به کار بیایند یا حتی برخی از این شکرت‌ها با شرکت‌های همکار معاهده برای جذب نکردن نیروی یکدیگر دارند یعنی اگر شما به شرکت دیگری با همان موضوع کاری بروید به دلیل این که شما در شرکت قبلی در موضوع مشابه کار می‌کردید شما را جذب نمی‌کنند و این مسخره ترین تصمیم ممکن است که باعث از بین رفتن دانش اندوخته افراد می‌شود. پس اگر به هر دلیلی از جمله معاهده با شرکت های همکار یا کم کاربرد بودن موضوع کاری شما نمی‌توانید به راحتی بعد از اتمام قرارداد در این شرکت در شرکت دیگری با موضوع کاری مرتبط مشغول به کار شوید باید بایت این موضوع درخواست ضریب بر روی حقوق خود بکنید.

شرایط خاص کاری

شرایط خاص کاری میتواند به هر موردی که کار شما را متفاوت با شرایط عادی می‌کند اطلاق شود. از جمله این موارد می‌توان به ساعات حضور خاص، حضور در روز‌های خاص مانند اعیاد و ...، ماموریت کاری برای مشاغلی که شامل ماموریت‌نمی‌شوند مانند برنامه‌نویسی، نیاز به پاسخ‌گویی بیرون از ساعات کاری، محرمانگی مفرط مانند این که نباید کسی اطلاع از اسم شرکت یا حوزه کاری شما در شرکت یا مکان کار شما داشته باشد. بسیاری از شرکت‌های برنامه‌نویسی به دلیل محرمانگی مقطعی کار نیاز به عدم افشای مفاد قرارداد مانند موضوع خاص کاری دارند برای مثال تا زمانی که پروژه به مرحله انتشار نرسیده است نمی‌توانید در مورد جزئیات کار خود با کسی صحبت کنید اما برخی از شرکت‌های نظامی نیاز دارند تا شما به هیچ وجه در مورد موضوع کاری خود و بعضا حتی شرکتی که مشغول به کار هستید با کسی صحبت نکنید و مثلا بعد از چندین سال که ار شرکت جدا می‌شوید نمیتوانید ا موضوعاتی که بر روی آنها کار کرده‌اید برای کسی تعریف کنید و رسما انگار شما در آن بازه مشغول به کار نبوده‌اید و نمیتوانید از آنها در رزومه خود استفاده کنید. پس بابت این محدودیت‌ها باید درخواست اعمال ضریب بر روی حقوق خود داشته باشید.

عوامل موثر در تعیین میزان افزایش حقوق

حالا که به توضیح عوامل موثر در تعیین میزان حقوق پرداختیم می‌توانیم در مورد نحوه محاسبه افزایش حقوق صحبت کنیم. شرکت‌هایی هستند که مبنای افزایش حقوق را به صورت نا شفاف توانایی پرداخت خود اعلام می‌کنند و این امر اصلا منطقی نیست در صورتی که اکان پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارند شاید بهتر باشد شرکت را تعطیل کنند و اجازه بدهند مدیران بهتری به برپایی شرکت‌ها اقدام کنند. پس با هم به بررسی موارد تاثیر گذار در تعیین میزان افزایش حقوق می‌پردازیم:

  • نرخ تورم
  • میزان پیشرفت
  • ضریب وفاداری

نرخ تورم

برای محاسبه نرخ تورم می‌توانید به درگاه ملی آمار بخش محاسبه‌گر نرخ تورم مراجعه کنید و به بخش تورم ماهیانه رفته و ماه آخر سال قبل را انتخاب کنید و برای تاریخ مقصد آخرین ماه موجود را انتخاب کنید. چون معمولا در زمان صحبت بر سر افزایش میزان حقوق هنوز سال به اتمام نرسیده است بهتر از همیشه از یک ماه آخر سال قبل تا یک ماه آخر امسال به عنوان مبنای محاسبه نرخ تورم محاسبه شود. این مقدار باید مستقیم در حقوق سال قبل ضرب شود و سپس ضرایب دیگر اعمال شوند.

میزان پیشرفت

کاملا واضح و روشن است که امسال شما با سال قبل تفاوت دارد انسان‌ها هم از نظر تجربه هم از نظر دانش مدام در حال پیشرفت هستند. پس نیاز است میزان پیشرفت شما در حقوق اعمال شود در صورتی که این ضریب در افزایش حقوق اعمال نشود ممکن است دیگر شرکت‌ها به نیرو مبلغ بالاتری پیشنهاد بدهند و در نتیجه منجر به جدایی نیرو از شرکت شود. در کل بهتر است برای محاسبه حقوق عادلانه رفتار کنیم تا نه فشاری به نیرو وار شود و نه به شرکت تا بتوان یک همکاری بلند مدت و رضایت بخش را متصور شد.

ضریب وفاداری

هر ساله با توجه به تغییر وضعیت فضای کار پیشنهادات بهتری به نیروی مستقر در شرکت می‌شود و از طرفی جابجایی می‌تواند مزایایی برای نیرو اشته باشد برای مثال تغییر موضوع کلی کار، افزایش حقوق و تجربه همکاری جدید بنابر این در طول مدت انگیزه جدایی از یک شرکت برای نیرو به وجود می‌اید در صورتی که علاقمند به حفظ نیروی‌کار به صورت طولانی مدت هستند بهتر است یک ضریب به عنوان ضریب وفاداری در نظر بگیرید که این ضریب تضمین کنده ماندن نیرو در شرکت است البته قرار نیست این ضریب خیلی بالا باشد اما وجود آن احساس رضایت نسبی به نیرو می‌دهد.

نتیجه

موارد ذکر شده در بالا معیار نسبتا خوبی برای نحوه محاسبه میزان افزایش حقوق هستند ولی تنها موارد موجود نیستند پس در صورتی که موردی به نظر شما اهممیت دارد در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همینطور اعمال این وارد در شرکت‌ها ممکن است نسبت به نحوه قیمت گذاری فعلی تفاوت کمی ایجاد کند اما همین تغییر کم تضمین خوبی برای عادلانه رفتار کردن شرکت است.

۵
از ۵
۱۵ مشارکت کننده

جستجو در مقالات

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید